Prestupy ako perspektíva

   Na prestupy športovcov sme si už zvykli.

   Čím lepší hráč, tým je o neho väčší záujem. A balík za prestup lákavejší.

   No a konečne nám prestupy infiltrovali aj do politiky.

   Každá strana by chcela mať vo svojich radoch takého Pelého, ktorý by prilákal do politickej arény čo najviac divákov, teda - hm... voličov.

   A naopak. Tzv. osobnosť, ktorej už poslanecké kreslo stihlo zachutiť, nehovoriac o ministerskom, rada zmení dres. Ak vidí, že jej klubu hrozí zostup, ochotne prestúpi k favoritom.

   Vďaka privatizácii nášho podniku som prišiel o prácu. Zatiaľ si nezúfam. Žijem z odstupného. A mám perspektívu. Viem v ktorej oblasti začnem podnikať.

   Kúpil som si diplomatický kufrík, nahodil svoj najlepší oblek. A vybral som sa za svojim najlepším priateľom, predsedom nemenovanej politickej strany. Cestou som kúpil pár fliaš piva, aby mi kufrík v ruke nepovieval. Teraz už naozaj vyzerám ako diplomat, zaťažený hŕbou dokladov.

   "Servus, Juraj!" vstupujem do priestrannej elegantnej pracovne.

   "Poď ďalej, Maroš. Dlho sme sa nevideli. To vieš, samá práca a veľa kriku pre nič. Čo dobré si mi priniesol?"

   "Po všetkom, čo sme spolu prežili, mám zvláštnu prosbu. Chcem za vás kandidovať."

   "No niééé! Ty - a politika? Okrem toho prichádzaš dosť neskoro. Nnnno, niečo skúsime. Prihlášku do strany ti dá môj sekretár."

   "Čo? Do akej strany? Prečo? Chcem kandidovať ako nezávislý!"

   "Tak to teda nie. S tým musíme energicky skoncovať. Človek má stáť pevne na zemi. Poznať svoj smer. Alebo - alebo!"

   "Nuž, dobre. Presvedčil si ma!"

   Vraciam sa domov v povznesenej nálade. Ohúrený budúcou kariérou. Pri vystupovaní z električky (však si jej teraz už dlhší čas neužijem!) sa mi otvoril kufrík. Na prekvapenie okoloidúcich sa z neho namiesto tajných dokumentov a zmlúv vygúľali pivové fľaše. Zbierajúc ich dostal som nápad.

   Heuréka!

   Ako na seba v predvolebnej kampani sústrediť pozornosť?

   Potrebujem zmenežovať menší škandálik. S primeranou publicitou. Nie veľký. Mohol by ma odrovnať. Len taký akurátny. Azda drogy. Alebo eštebácka minulosť. Či fašizoidný kádrový posudok?

   Moja vina musí byť tak troch pravdepodobná. Ale zas musím byť schopný ju dôrazne pred verejnosťou vyvrátiť. Ak na mňa iní tak nespravodlivoútočia, o to väčšmi mi budú voliči dôverovať.

   No - a ako nezamestnaný si musím získať lásku a priazeň nezamestnaných. Nasľubujem im taký sociálny program, až sa budú hory zelenať.

   Tak som sa teda upísal jednej strane. Nie na doživotie. Ide mi o to, dostať sa do parlamentu. Získať na štyri roky flek. Koniec koncov, vždy môžem v strane vyvolať rozkol a odštiepiť sa. Alebo jednoducho prestúpiť. Zmeniť dres. Podľa toho, čo bude pre mňa výhodnejšie.

   A cestovaním električkou končím.

   Budú ma voziť v bavoráku.